Akademik prof.dr Vladimir S. Kostić

PROF.DR VLADIMIR S. KOSTIĆ
akademik

Odeljenje za degenerativne bolesti CNS-a Klinike za neurologiju KCS
Pozicija: lekar specijalista neurologije, šef odeljenja, direktor Klinike
Adresa: Klinika za neurologiju, Dr Subotića 6, 11000 Beograd, Srbija
Zakazivanje pregleda: telefon poliklinike 0113663409
Vladimir S. Kostić, rođen 1953. godine u Beogradu, završio je Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu (MFUB) 1978. godine. Od 1980. godine radi na Klinici za neurologiju Kliničkog centra Srbije (KCS). Autor je i koautor preko 400 radova koji su publikovani u celini: >150 naučnih radova je u celini publikovano u časopisima koji se citiraju u Current Contents, 13 poglavlja u međunarodnim monografijama i udžbenicima i dr. Autor je i koautor 6 naučno-stručnih knjiga i udžbenika, a urednik je i 13 monografija. Prema ISI citiran je preko 2000 puta, a njegovi radovi se citiraju u velikom broju knjiga i udžbenika. Održao je preko 50 predavanja po pozivu na međunarodnim sastancima i univerzitetima. Bio je i trenutno je član uređivačkih odbora časopisa Movement Disorders (2004-2006), Focus on Parkinson's Disease, Acta Physiologica et Pharmacologica Iugoslavica, Polish Journal of Neurology and Neurosurgery, Romanian Journal of Neurology, Scripta Periodica (Medicinski Univerzitet u Sofiji), Srpski Arhiv, Vojnosanitetski Glasnik i dr. Mentor je u 18 odbranjenih magistarskih i 18 odbranjenih doktorskih disertacija. Rukovodio je većim brojem naučno-istraživačkih projekata, uključujući i projekte u okviru bilateralne saradnje sa Italijom i Slovenijom. Trenutno rukovodi projektom Istraživanje kliničkih i genetičkih korelacija motornih i nemotornih ispoljavanja bolesti nevoljnih pokreta pri Ministarstvu nauke i zaštite životne sredine Srbije za period 2006.-2010. godine (br. 145057), projektom Istraživanje genetičke osnove degenerativnih bolesti centralnog nervnog sistema pri Fondu za naučna istraživanja Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU). Član je brojnih domaćih i međunarodnih stručno-naučnih društava, u okviru kojih je bio član Naučnog komiteta Međunarodnog društva za poremećaje motorike, a trenutno je član Evropskog komiteta ovog društva. Od 2002.-2004. godine bio je dekan MFUB, predsednik Nacionalnog komiteta za vodiče dobre kliničke prakse (2002.-2003.), predsednik Matičnog odbora za biomedicinske nauke MNT Srbije (2001.-2006. i 2010.-), član Nacionalnog saveta za nauku (2006.-2010.), predsednik Udruženja neurologa Srbije od 2004. godine, predsednik Saveta Univerziteta u Beogradu (2004.-2006.), član Komisije za saradnju sa UNESKO-m i dr. Održava stalnu saradnju sa istraživačkim grupama u Njujorku, Libeku, Milanu i Moskvi. Od 2000. godine je dopisni, a od 2006. godine redovni član SANU.
1995-1996 Visiting research scientist u Institutu za neurologiju Kolumbija Univerziteta u Njujorku 15 meseci (prof. S. Fahn i prof. S. Przedborski)

1989-1990 Stipendista Fulbrajtovog programa u zvanju viziting-profesora 15 meseci u Institutu za neurologiju Kolumbija Univerziteta u Njujorku (prof. S. Fahn)

1987 Poseta (dva meseca) Midlseks bolnice u Londonu (prof. G. Stern i prof. А. Lees);

1979-1986 Saradnik u Laboratoriji za izučavanje ishemije mozga (prof. B.B. Mršulja, Institut za medicinsku biohemiju Medicinskog fakulteta u Beogradu)

1986 Doktorska teza (Dr Sci Med): “Metabolizam prostaglandina u ishemiji mozga” – Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu, Srbija

1985 Završava specijalizaciju neuropsihijatrije na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, Srbija

1980 Magistarski rad : “In vitro izučavanje energetskog statusa izolovanih kapilara mozga” – Centar za multidisciplinarne studije Univerziteta u Beogradu

1972-1978 Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu
Specijalista neuropsihijatrije
Fellow Američke akademije za neurologiju
Poremećaji pokreta i neurodegenerativne bolesti, genetička osnova i farmakologija neuroloških bolesti
Za naučno-istraživački rad je nagrađen Oktobarskom nagradom grada Beograda 1988. i 1994. godine, od strane SLD nagrađen je godišnjom nagradom za naučni rad 1997. godine, a 2010. godine nagrađen je nagradom „Prof. Dr Vojislav Stojanović“ za izuzetne rezultate postignute u naučno-istraživačkom radu od strane Udruženja univerzitetskih profesora i naučnika Srbije.
Srpsko lekarsko društvo
Udruženje neurologa Srbije