Naučni savetnik, dr sc med dr Eleonora Džoljić,specijalista neuropsihijatrije i kliničke farmakologije

Naučni savetnik, dr sc med dr Eleonora Džoljić je specijalista neuropsihijatrije i kliničke farmakologije u Klinici za neurologiju Kliničkog Centra Srbije u Beogradu (Direktor: Prof dr Dragoslav Sokić).

Zaposlena je u Institutu za neurologiju Kliničkog centra Srbije u Beogradu od januara 1988. (Direktor: Prof dr Zvonimir Lević). 1998. pridružila se neurolozima saradnicima Akademika Prof dr Vladimira Kostića u Odeljenju za degenerativna oboljenja centralnog nervnog sistema i bolesti nevoljnih pokreta/Parkinsonove bolesti.

U Institutu za neurologiju KCS u Beogradu i Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu završila je specijalizаciju neuropsihijatrije i sa odličnom ocenom položila je specijalistički ispit 1991. Na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu sa odličnim uspehom završila je užu specijalizaciju kliničke farmakologije sa farmakoterapijom 2006. (mentor: Akademik Prof.dr V.Kostić).

Dr Eleonora Džoljić je 2004. stekla naučno zvanje Viši naučni saradnik, reizabrana je u isto naučno zvanje 2010. i 2016. stekla je naučno zvanje: Naučni savetnik, na osnovu odluke Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Komisije za sticanje naučnih zvanja Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije.

Doktorsku disertaciju na temu:”Azotni oksid i centralni nervni sistem” uradila je i odbranila na Medicinskom fakultetu Erasmus Univerziteta u Holandiji (mentor: Prof.dr P.Saxena) 1998. Naslov disertacije: Džoljic E. Nitric oxide and the central nervous system. Ph.D. Thesis at Faculty of Medicine and Health Sciences, Erasmus University, Rotterdam, The Netherlands, Rector Magnificus: Prof. Dr. P.W.C. Akkermans, MA. Rotterdam, 1998. Naučno Veće Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu je na sednici održanoj 29.XII 1999. podnelo utvrđeni predlog za nostrifikaciju ove doktorske disertacije, na osnovu kojeg je Nastavno-naučno veće na sednici od 16.III 2000. donelo odluku da se nostrifikuje diploma doktora medicinskih nauka koju je Dr Eleonora Džoljić stekla na Medicinskom fakultetu Erasmus Univerziteta u Roterdamu u Holandiji kao diploma doktora medicinskih nauka na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Magistarski rad pod nazivom "Uticaj enkefalinaza na centralne efekte endogenih opioidnih peptida” (mentor Prof.dr V.Varagić) uradila je i odbranila 1988. na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Deo magistarske teze završila je u Institutu za farmakologiju Medicinskog fakulteta Erasmus Univerziteta u Roterdamu u Holandiji.

Posle Osnovne škole (1966.-1974.: prosečna ocena: 5, nagrade: Vuk Stefanović Karadžić, Mihajlo Petrović Alas, Vukovog sabora u Tršiću) i Gimnazije (1974.-1978.: prosečna ocena: 5, nagrada: Vuk Stefanović Karadžić) završila je Medicinski fakultet, Univerziteta u Beogradu (1978.-1984.) sa prosečnom ocenom 9, 93.

Tokom studija učestvovala je u više naučnih projekata čiji su rezultati objavljeni i nagrađeni na Kongresima studenata medicine i stomatologije 1983. i 1984., Kongresu Društva Srbije za borbu protiv raka 1985. i Meeting of Serbian Medical Youth Organization 1985. Preko međunarodne razmene studenata medicine bila je na usavršavanju u Danskoj 1983. i u Holandiji 1984.

Dr Eleonora Džoljić je nagrađena stipendijom za redovne studije Univerziteta u Beogradu 1980. i stipendijom za poslediplomske studije Saveta za razvoj kadrova Srpske akademije nauka i umetnosti, 1985.

Objavila je veći broj radova u međunarodnim i nacionalnim časopisima, monografijama i udžbenicima. Izlagala je na brojnim nacionalnim i međunarodnim kongresima/ sastancima. Učestvovala je u naučno-istraživačkim projektima Ministrastva za nauku Republike Srbije.

Dr Eelonora Džoljić nagrađena je sledećim nagradama:

• “Award for best poster and contributing to headache science” at Headache World IHC 2000, London;
  • “Gerald Lipton Award” at Liberty from headache, IHC 2001, New York;
  • nagrada za najbolji rad u oblasti bazične epileptologije na XVI Jugoslovenskom simpozijumu o epilepsiji - sa međunarodnim učešćem, 2001, Beograd;
  • treće mesto na takmičenju za najbolji poster na MDS кongresu Mental Dysfunction in Parkinson’s Disease, 2004, Salzburg, Austrija.

“Health and Psychosocial Instruments” (Pitsburgh, PA), SAD uvrstili su u svoju banku upitnika za javno korišćenje u naučnom istraživanju upitnik: “Migraine Questionnaire”, čiji su autori: Prof dr H.Vlajinac, Dr Eleonora Džoljić i Doc dr S.Šipetić, primenjen u radu objavljenom u Headache, 2002.

Na Neurološkoj sekciji SLD-a 2002. povodom 130. godina SLD-a za postignute rezultate Dr E. Džoljić je uručena ZAHVALNICA SLD-a.

Dr E.Džoljić je predstavnik je Klinike za neurologiju KCS u Beogradu u Nacionalnom centru za praćenje neželjenih dejstava lekova pri Agenciji za lekove u Beogradu od 2005. Izabrana je u Predsedništvo Farmakoterapijske sekcije Srpskog lekarskog društva juna 2007.

Dr E.Džoljić je član: Srpskog lekarskog društva (Sekcije za neurologiju, Sekcije za farmakoterapiju, Predsedništva Farmakoterapijske sekcije), Bioetičkog društva Srbije, Lekarske Komore Srbije, The World Federation of Neurology, The European Federation of Neurological Societies.