Prof. dr Dejana Jovanović

Poštanski pregradak 12
11129 Beograd 102, Srbija

Zakazivanje pregleda: 011 3663208 ili 011 3663207
Dr Dejana R. Jovanović radi od njegovog osnivanja 1987.g. na Odeljenju Urgentne neurologije Klinike za neurologije, u okviru Urgentnog centra KCS, a od 2001.g. je i Šef Jedinice intenzivne neurološke nege na ovom odeljenju. Ona je diplomirala na Medicinskom fakultetu u Beogradu 1986.g. sa prosečnom ocenom 9,32; specijalistički ispit iz Neurologije položila je 1994.g. Na Medicinskom fakultetu u Beogradu magistrirala je 1993.g. sa temom “Faktori rizika za razvoj cerebralnog infarkta kod mlađih odraslih osoba", a 2000.g. je odbranila doktorsku tezu pod nazivom „Etiologija i diferencijalna dijagnoza cerebrovaskularnih poremećaja u graviditetu i puerperijumu”. 2005/2006.g. se obučila za transkranijalni dopler i ultrazvučni pregled krvnih sudova vrata u Nacionalnoj školi za neuroangiologiju Klinike za neurologiju. Stručno se usavršavala u Austriji i Holandiji. Za asistenta na Medicinskom fakultetu u Beogradu izabrana je 1998.g, a 2008.g. je izabrana za docenta. Saradnik je na projektima osnovnih istraživanja Ministarstva za nauku i životnu sredinu Republike Srbije od 2002.g. do danas.
Obuka za neuroangiološki ultrazvuk – Nacionalna škola neuroangiologije, Klinika za neurologiju KCS
Mentor: Asist. Dr Jasna Zidverc-Trajković
2005/2006

Research Fellowship – Universitair Medisch Centrum Utrecht
Mentori: Prof. Dr Jan van Gijn, Prof. Dr Ale Algra
Cerebrovaskularne bolesti - dijagnostika i lečenje; Trombolitička terapija; Transkranijalni dopler; Urgentna neurološka stanja – intenzivno lečenje;
Utrecht, Holandija.
2002/2003

Observership – Universitätsklinik - Allgemeines Krankenhaus (AKH)
Mentor: Prof. Dr Luder Deecke
Opšta neurologija; Cerebrovaskularne bolesti; Urgentna stanja u neurologiji.
Wien, Austrija
2000.

CME Medical College Cornell University: Salzburg-Cornell Seminars in Neurology – American-Austrian Foundation (AAF).
Opšta neurologija; Cerebrovaskularne bolesti; Epilepsija;
Salzburg, Austrija

Specijalizacija – Medicinski fakultet u Beogradu, Klinika za neuroologiju KCS
Neurologija

Magistarski rad – Medicinski fakultet u Beogradu, Klinika za neurologiju KCS
Mentor: Prof. Dr Miroslav S. Kovačević
Neurologija

Medicinski fakultet – Medicinski fakultet u Beogradu
1986
Specijalista neurologije
Neuroangiolog
Neurointenzivista
Cerebrovaskularne bolesti (dijagnostika i lečenje akutnog moždanog udara, trombolitička terapija, uzroci moždanog udara kod mladih ljudi, moždani udar kod žena, cerebralne venske tromboze, transkranijalni Doppler, color Doppler krvnih sudova vrata).
Urgentna neurološka stanja (kritično oboleli neurološki bolesnik – urgentna neuromišićna oboljenja, akutne inflamacije nervnog sistema, meningoencefalitisi; kome različitih uzroka, moždana smrt, transkranijalni Doppler u potvrdi moždane smrti).
Stipendija Medicinskog fakulteta, Univerziteta u Beogradu za poslediplomske magistarske studije; nagrada za najbolji poster na 35. Internacionalnom Dunavskom simpozijumu (2003. godina)
Nacionalna društva:
Srpsko lekarsko društvo – 1998-2002 Blagajnik Neurološke sekcije SLD
Udruženje neurologa Srbije
Udruženje bolesnika za moždani udar Srbije (osnivač)

Internacionalna društva:
Svetska fedreacija za moždani udar
Američko društvo za srce/moždani udar
Svetska federacija neurologa
Evropska federacija neuroloških društava
Neurološke bolesti
Cerebrovaskularne bolesti