Home Nauka Izveštaji sa simpozijuma IV SIMPOZIJUM O CEREBROVASKULARNIM BOLESTIMA I MEĐUNARODNI SIMPOZIJUM TRENDS IN NEUROSONOLOGY (TRENDOVI U NEUROSONOLOGIJI)
IV SIMPOZIJUM O CEREBROVASKULARNIM BOLESTIMA I MEĐUNARODNI SIMPOZIJUM TRENDS IN NEUROSONOLOGY (TRENDOVI U NEUROSONOLOGIJI)

U Beogradu od 26.10. do 28.10. 2010. godine, u Sava centru, održan je IV simpozijum o cerebrovaskularnim bolestima Srbije u organizaciji Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj Srbije, Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Gradskog sekretarijata za zdravstvo Beograda, Udruženja neurologa Srbije, Klinike za neurologiju Kliničkog centra Srbije i Nacionalnog udruženja za neuroangiologiju Srbije. Članovi Organizacionog odbora simpozijuma su bili Prof dr Nadežda Šternić i Prof dr Ljuljana Beslać-Bumbaširević, a predsednik odbora Akademik Vladimir Kostić.

Svečano otvaranje simpozijuma održano je 26.oktobra u svečanoj sali Skupštine grada Beograda u prisustvu predstavnika Kliničkog centra Srbije, gradske Vlade, Medicinskog fakulteta u Beogradu i Srpske Akademije nauka.i umetnosti.
Nakon svečanog otvaranja održana je prva naučna sesija simpozijuma-SETIS u organizaciji Prof dr Ljiljane Beslać-Bumbaširević i Doc dr Dejane Jovanović, tokom koje su predstavljeni petogodišnji rezultati i iskustva u trombolitičkoj terapiji akutnog  moždanog udara u Srbiji.
Tokom naredna dva dana simpozijuma, održano je ukupno 11 naučnih sesija i 5 satelitskih simpozijuma sa 55 pozvanih predavača, vrhunskih domaćih eksperata na polju cerebrovaskularnih bolesti. Naučne sesije su obuhvatile aktuelne teme u oblasti dijagnostike i lečenja ishemijskog i hemoragijskog moždanog udara i to: moždani udar kod starijih osoba, tranzitorni shemijski atak, prve sate lečenja akutnog ishemijskog moždanog udara, retke uzroke moždanog udara, vaskularne poremećaje-više od moždnog udara, genetiku cerebrovaskularnih bolesti, epidemiološka istraživanja moždanog udara u Srbiji, karotidnu bolest, vrtoglavicu i vertebrobazilarnu insuficijenciju i sindrome intrakranijalne hemoragije. Tokom satelitskih simpozijuma, na zanimljiv i interaktivan način, prezentovane su aktuelnosti u oblasti kvaliteta života i lečenja spasticiteta posle moždanog udara, vaskularne demencije, sekundarne prevencije i endovaskularnih intervencija u lečenju moždanog udara.

Tokom IV nacionalnog simpozijuma o cerebrovaskularnim bolestima, u okviru 6 poster sesija prezentovano je preko 60 naučnih radova zavidnog kvaliteta. Stručne komisije su imale težak zadatak, da od prezentovnih postera, izaberu 6 najboljih od kojih su nakon bodovanja eminentnih stručnjaka prvu nagradu dobila 2 postera autora Dr Višnje Bogosavljević i Dr Nikole Veselinovića, mladih lekara, koji kao stipendisti Ministarstva za nauku, rade u naučnim timovima Prof dr Ljiljane Bumbaširević i Prof dr Nadežde Šternić u Kliničkom centru Srbije.
U okviru IV simpozijuma o cerebrovaskularnim bolestima, održan je i II simpozijum neuroloških sestara, u kome je učešće uzelo preko 100 medicinskih sestara-tehničara koji učestviju u procesu zdravstvene nege neuroloških bolesnika.

O ogromnom uspehu i odličnoj organizaciji IV nacionalnog simpozijuma o cerebrovaskularnim bolestima govori podatak o preko 250 registrovanih učesnika iz Srbije ali i zemalja u regionu: Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Makedonije.

U nastavku IV simpozijuma o cerebrovaskularnim oboljenjima, 29. oktobra na svetski dan moždnog udara, u Sava centru je održan jednodnevni međunarodni simpozijum Trends in Neurosonology (Trendovi u neurosonologiji) sa preko 150 registrovanih slušalaca iz Srbije i zemalja u regionu.

Simozijum je svečano otvorio Akademik Vladimir Kostić koji je stranim naučnicima uručio diplome predavača po pozivu Medicinskog fakulteta u Beogradu. Učesnike simpozijuma tokom svečanog otvaranja pozdravili su i Profesor Laszlo Csiba koji je predsednik evropske federacije za neurosonologiju i cerebralnu hemodinamiku, Profesor Nadežda Šternić, predsednica Nacionalnog udruženja za neuroangiologiju Srbije, Dr Aleksandar Stefoski, zamenik gradskog sekretara za zdravstvo Beograda i Dr Milija Mijajlović, predsednik Organizacionog odbora simpozijuma.

Tokom ovog simpozijuma imali smo čast i zadovoljstvo da ugostimo čak 10 priznatih evropskih eksperata u oblasti neurosonologije.

Predavači na ovom simpozijumu su bili: Profesor Gerhard-Michael von Reutern iz Nemačke, Profesor Kurt Niederkorn iz Austrije, Profesor Bojana Žvan iz Slovenije, Profesor Vida Demarin iz Hrvatske, Profesor Erich Bernd Ringelstein i Profesor Daniela Berg iz Nemačke, Dr Marta Rubiera, Španija, Profesor Laszlo Csiba iz Mađarske, Profesor Massimo Del Sette iz Italije i Profesor Eva Bartels iz Nemačke.

Zapažena predavanja su imali i neurolozi iz Kliničkog centra Srbije Dr sci med Aleksandra Pavlović i Mr sci med Dr Milija Mijajlović.

Tokom ovog međunarodnog simpozijuma imali smo zadovoljstvo da čujemo u okviru 3 naučne sesije najnovija dostignuća u oblastima primene ultrazvuka u prevenciji, dijagnostikivanju i lečenju neuroloških oboljenja.

Simpozijum je od strane slušalaca i evropskih eksperata iz neurosonologije ocenjen najvišim ocenama.

Potvrda važnog i zapaženog mesta naše neurosonologije u evropskim okvirima jeste činjenica da je Ultrazvučnoj neurovaskularnoj laboratoriji Klinike za neurologiju Kliničkog centra Srbije, dodeljenja organizacija III Internacionalnog edukativnog kursa Evropske federacije za neurosonologiju i cerebralnu hemodinamiku, koji će juna 2012. godine biti održan u Beogradu, a organizacija ovog važnog medjunarodnog neurosonološkog simpozijuma je dodeljena neurologu Klinike za neurologiju KCS, Dr Miliji Mijajloviću.

 

Ko je online

Imamo 13 gostiju na mreži

Webinari na Internetu

Predvideli smo da se svakog trećeg četvrtka, sa početkom u 12 časova, u mesecu stručnoj i naučnoj neurološkoj javnosti Srbije obrate naši eminentni stručnjaci i predavači sa temama koje su aktuelne i koje zaokupljaju neurološku profesionalnu i istraživačku znatiželju kod nas i u svetu.
Webinari će se održavati u formi kratkih predavanja (20 minuta sa dodatnih 5 minuta za pitanja) u kojoj će auditorijum sačinjavati lekari na specijalizaciji na našoj klinici. Detaljnije na ovom linku.

 

Stručni radovi u periodu od 1981. do 2016.

Spisak stručnih radova zaposlenih na Klinici za neurologiju u periodu od 1981. godine do današnjih dana. Spisak možete pogledati ovde.