U susret izazovima

"Klinička edukacija sestara u Evropi-organizacija, inovacije i izazovi " je slogan VI međunarodne naučne konferencije održane u Lublinu, u Poljskoj, od 12. do 14. septembra ove godine. Konferenciju su organizovali Fakultet za zdravstvenu negu medicinskog Univerziteta u Lublinu i Odsek za medicinske sestre i babice pri Ministarstvu zdravlja Poljske u saradnji sa međunarodnom istraživačkom grupom UDINE C.

Na sastanku UDINE C grupe, čiji smo i mi članovi, evaluirano je postignuto i sačinjen plan budućeg rada.

Srbiju su predstavljale sestre Klinike za neurologiju Kliničkog centra Srbije i profesori Visoke zdravstvene škole strukovnih studija u Beogradu sa šest usmenih prezentacija:

• Ivana Nešić, Milijana Matijević: Assessment of nursing care quality in a cohort of neurological patients: Cross sectional study;
  • Divna Kekuš, Milijana Matijević, Zvonko Dimoski, Dragana Terzić Marković, Ivana Nešić: Innovations and challenges in the education of nurses for clinical practice-synonym of good practice;
  • Divna Kekuš, Sanja Stanisavljević, Anđelka Lazarević, Aleksandra Dragumilo: Communications-integrating factor of contemporary nursing;
  • Sanja Stanisavljević, Divna Kekuš, Zvonko Dimoski, Biljana Majstorović, Dragica Stojanović: The concept of personal and professional empowerment of nurses;
  • Zvonko Dimoski, Biljana Majstorović, Sanja Stanisavljević, Divna Kekuš: Patient satisfaction with nursing care-survey among nurses and patients;
  • Dragana Terzić Marković, Radmila Ranković Vasiljević : Influence of team members on nurse’s satisfaction with their own work.

Učešće na konferenciji omogućilo je dragocenu razmenu iskustava iz oblasti obrazovanja i edukacije sestara, unapređenja kliničke prakse i bezbednosti pacijenata, uočavanje razlika ali i sličnosti u obrazovnim sistemima sa kolegama iz Velike Britanije, Poljske, Rusije, Ukrajine, Italije, SAD, Slovenije, Hrvatske, Češke.