Poštovani,
Kao i uvek, i u ovom teškom i izazovnom vremenu u kom živimo, na prvom mestu nam je zdravlje i bezbednost naših pacijenata. Iz tog razloga, obustavljeno je zakazivanje svih prvih i kontrolnih pregleda u neurološkim ambulantama Poliklinike KCS dok se ne poboljša epidemiološka situacija. Pregledi hitnih, životno ugrožavajućih bolesnika i dalje se obavljaju u Urgentnom centru.
Klinika za neurologiju KCS snažno je posvećena borbi protiv Covid-19 i veliki broj naših lekara i sestara radi u Covid ambulantama i Covid klinikama sa ciljem da se zajedno izborimo protiv ove pošasti,
koja je pogodila čitav svet.
Hvala na razumevanju,
Uprava Klinike za neurologiju KCS

Home Početna

Aktuelnosti - COVID-19

Previous Sledeća
Urgentna neurologija održava uobičajeni nivo rada uprkos pandemiji

Iako je najveći deo godine za nama bio obeležen aktuelnom pandemijom i sledstvenim ograničenjima

Specijalizanti i klinički lekari Klinike za neurologiju u COVID sistemu

Tokom aktuelne pandemije, najmlađi lekari Klinike za neurologiju KCS rade u više COVID centara u Beogradu.

Angažman lekara i sestara Klinike za neurologiju u COVID bolnici u Batajnici

Od otvaranja COVID bolnice Batajnica početkom decembra 2020. godine u njen rad uključen je i neurološki tim specijalista

Nova terapija za multiplu sklerozu uprkos pandemiji

Multipla skleroza je bolest koja predvodi među netraumatskim uzrocima onesposobljenosti mladih odraslih osoba.

Aktuelnosti

Previous Sledeća
Novine u dijagnostici i terapiji neuromisicnih bolesti

KME je u periodu od decembra 2020. do decembra 2021.

Seminar praktičnog lekara, 20.- 23.02.2020.

Institut „Simo Milošević“ u Igalu bio je domaćin interdisciplinarnog sastanka Društva neurologa Srbije i Udruženja

Prospektivna studija dinamike impulsivno-kompulsivnog ponašanja u ranoj fazi Parkinsonove bolesti

Odeljenje za degenerativne bolesti centralnog nervnog sistema Klinike za neurologiju

Marković V, Stanković I, Petrović I, Stojković T, Dragašević-Mišković N, Radovanović S, Svetel M, Stefanova E, Kostić V. Dynamics of impulsive-compulsive behaviors in early Parkinson's disease: a prospective study. J Neurol 2020;267(4):1127-36.

Ranije se smatralo da se poremećaji kontrole impulsa (kockanje, kompulsivno jedenje i kupovanje, hiperseksualnost, punding, hobizam) u Parkinsonovoj bolesti javljaju retko i vezano za uznapredovale stadijume bolesti. Međutim, od nedavno znamo da ovi poremećaji nisu retkost ni u početnim fazama ovog oboljenja.

In memoriam – sestra Vinka Bojić (1952-2020)

Viša medicinska sestra Vinka Bojić bila je jedna od glavnih sestara Klinike za neurologiju. Davne 1971. godine svoj profesionalni put započela je kao pripravnik na tadašnjoj Neuropsihijatrijskoj klinici. Završila je Višu medicinsku školu u Beogradu 1979. godine, a od 1981. postaje glavna sestra Odeljenja za imunski posredovana oboljenja i Odeljenja za epilepsije. Na ovoj poziciji ostaje do odlaska u penziju 2014. godine.

Sestra Vinka je jedan od osnivača Neuroimunološke laboratorije. Više puta je boravila na stručnom usavršavanju u inostranstvu, uključujući Laboratoriju za likvor Instituta Karolinska u Stokholmu, Odeljenje za neuroimunologiju Instituta za neurologiju “Queen Square” bolnice u Londonu, bolnicu Mubarak Al-Kaber u Kuvajtu i Bolnicu “Rebro” u Zagrebu. Sestra Vinka svoja znanja nesebično je prenosila sestrama i saradnicima. Bila je izvrsni profesionalac, veliki uzor i strpljiva učiteljica. Bila je posvećena profesiji medicinske sestre, požrtvovana, vredna, skromna i uvek spremna da pomogne, tiho i nenametljivo, kako to veliki ljudi rade.

Neka joj je večna slava i hvala!

Decembar 2020.

Klinika za neurologiju

Klinika za neurologiju nastavlja najbolju tradiciju ustanovljenu pionirskim radovima oca srpske moderne neurologije Dr Laze Lazarevića. Od svog osnivanja 1923. godine do danas, ova ustanova je neprestanim stručnim i tehnološkim razvojem uspela da sačuva primat među neurološkim institucijama u zemlji i mesto među vodećim neurološkim centrima u regionu.

Klinika za neurologiju pod svojim krovom okuplja najeminentnije neurologe u Srbiji i predstavlja edukacionu maticu školovanja studenata, specijalizanata neurologije i drugih disciplina koje u svom programu imaju neurološko usavršavanje, a takođe je i središte intenzivne naučno-istraživačke delatnosti na polju kliničke i eksperimentalne neurologije.

Download

Stručni timovi lekara Klinike za neurologiju aktivno su uključeni u rad brojnih međunarodnih  ekspertskih grupa iz pojedinih oblasti neurologije, a posebna pažnja se posvećuje stručnom usavršavanju stručnog i naučnog podmlatka klinike u eminentnim centrima u inostranstvu. Klinika za neurologiju organizuje i učestvuje u programima kontinuirane edukacije u neurologiji, u okviru koje je često domaćin inostranim predavačima velike stručne i naučne reputacije. Time se održava i konstantno podiže nivo stručne osposobljenosti naših neurologa i utemeljuje i učvršćuje mesto srpske neurologije u svetskoj neurološkoj zajednici.

Klinika za neurologiju je tehnološki opremljena za sprovođenje visoko-specijalizovanih diagnostičkih postupaka (imunološke i genetske analize, neurofiziološke i neuroradiološke dijagnostičke procedure), čime diktira tempo i usmerenja tehnološkog razvoja drugih neuroloških institucija u zemlji. Ova ustanova je prva prihvatila savremena dostignuća u oblasti informatike i u svoj rad implementirala informacioni sistem InfoMedis,  čime je višestruko povećana efikasnost svakodnevnog kliničkog rada lekara, a istovremeno omogućeno i kvalitetnije obavljanje istraživačkih i edukativnih delatnosti.

Da li ste zadovoljni sadržajem sajta Klinike za neurologiju?

Stručni radovi u periodu od 1981. do 2016.