Home O klinici Istorijat Upravnici Akademik Profesor Dr Vladimir S. Kostić
Akademik Profesor Dr Vladimir S. Kostić

Akademik Profesor Dr Vladimir S. Kostić (1953), redovni profesor neurologije na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, član Srpske akademije nauka i umetnosti, direktor Klinike za neurologiju Kliničkog centra Srbije, usredsređuje svoje stručno-naučne interese na degenerativne bolesti CNS-a, pre svega etiopatogenezu i lečenje.

Medicinski fakultet u Beogradu završio je 1978. godine. Specijalistčki ispit iz neuropsihijatrije položio maja 1985. godine. Poslediplomske studije na Centru za multidisciplinarne studije Univerziteta u Beogradu (smer Neurobiologija) završava 1980. godine odbranom magistarske teze In vitro izučavanje energentskog stanja kapilara mozga. Doktorsku disertaciju Izucavanje metabolizma prostaglandina u ishemiji mozga odbranio je 1986. godine na Medicinskom fakultetu u Beogradu.

Tokom svog stručnog usavršavanja i akademske karijere proveo je dva meseca u Middlesex Hospital u Londonu (1987), a kao stipendista Fulbrightove Fondacije i visiting-profesor 15 meseci (1989/1990) u Neurološkom Institutu Kolumbija Univerziteta (Njujork) i, konačno, u istoj instituciji kao visiting research scientist još 13 meseci (1995/1996).
Nagrađen je u dva maha Oktobarskom nagradom grada Beograda za naučne doprinose u oblasti medicine 1988. i 1994. godine. Takođe, dobitnik je Godišnje nagrade Srpskog lekarskog društva za nauku 1997. godine.
Autor je i koautor 6 knjiga i udžbenika, a redaktor 13 monografija. Autor je i koautor u >150 originalnih stručno naučnih radova u celini publikovanih u međunarodnim časopisima (citirani preko 3000 puta prema SCI) i 12 poglavlja u međunarodnim knjigama i monografijama. Rukovodio i rukovodi većim brojem domaćih i međunarodnih projekata.
Član brojnih domaćih i međunarodnih stručnih i naučnih udruženja.

Profesor Vladimir Kostić je izabran za Predsednika Srpske akadeije nauka i umetnosti 7. aprila 2015. godine. Uprkos velikom angažmanu i odgovornosti u rukovođenju Srpskom akademijom nauka i umetnosti, nastavio je da aktivno obavlja svoju lekarsku profesiju, naučno istraživački angažman, kao i da rukovodi Odeljenjem za degenerativne bolesti CNS na Klinici za neurologiju Kliničkog cenra Srbije. Zbog velikih obaveza podneo je ostavku na mesto direktora Klinike za neurologiju Kliničkog centra Srbije 01.05.2016. godine.