Home Forum
Dobro došli, gost

za doktora aleksandra ristica http://neurologija.b
(1 pregleda) (1) gost
Diskusija o epilepsiji

TEMA: za doktora aleksandra ristica http://neurologija.b

Odg: za doktora aleksandra ristica http://neurologija.b pre 12 godina, 3 meseci #124

  • djedja
2009. godine kada je imala 8,5 godina našoj se djevojčici desio jedan “kuršlus“ /mučnina, nagon za povraćanjem, pogled u stranu, otežan govor, svesna, pospana/ nazvan „kriza svijesti“ .
Smještena je u bolnicu radi daljih pretraga.
Urađen je CT i nalaz je sljedeći:
1. Multiple mikrovaskularne ishemijske promene bazalnih ganglija/talamusa levo i parijetalnog subkorteksa takođe levo.
2. Hronične inflamatorne promene desnog maksilarnog sinusa..
3. Preostali nalaz u fiziloškim granicama. Ukoliko klinička slika nalaže indikovana MR.

Da napomenem da je naša djevojčica odličan učenik, ide u Muzičku školu, svira giraru i tamo je odlična, ide na ples.Dakle dijete sa normalnim razvojem i uspjehom za svoje godine.
Doktorica nije bila zainteresovana da je pošalje na MR u neko skorije vrijeme, ali mi smo našli načina i dijete odveli na snimanje 3 dana nakon CT-a.

Nalaz MR glave je sljedeći:
1. Zapaljenske promene na desnom maksilarnom sinusu.
2. Preostali nalaz u fiziološkim granicama.
Mi smo u početku bili zadovoljni nalazom MR-a, ali ono što nam nije dalo mira su razlike u nalazima između CT-a i MR-a.
Zamolili smo doktora koji je očitao nalaz MR-a da ponovo pogleda snimak, što je on i uradio i to uz konsultacije sa ostalim kolegama, i potvrdio da nikakvim ishemijskih promjena na mozgu nema i da po tom pitanju možemo biti apsolutno mirni.

Par mjeseci nakon toga desio se generalizovani napad. Dijagnostikovana je epilepsija i uvedena terapija Depakine ¾ + 1 tableta od 500 mg. Sljedeće dvije godine nije bilo velikih napada, ali dešavale se se svakih par mjeseci „krize“, mučnina, povraćanje, suženo vidno polje, jaka glavobolja, „svjetleća kugla u uglu oka“...
Doktorica je reagovala na sve to povećanjem ili smanjenjem Depakina za ¼ tablete.
Kada sam odštampala kalendar za 2009. i 2010. godinu u označila datume kada su se te krize dešavala i pokazala joj to, odlučila se da polako uvedemo Lamictal 25mg 2x1 uz, već postojeću terapiju Depakina. Kalendar za 2011. godinu je bez ijednog obilježenog datuma tj krize.

Mi želimo da Vas pitamo, kakvo je Vaše mišljenje o nalazima MR-a i CT-a?!
Da li se slažete sa propisanom terapijom?
Može li se još nešto učiniti da liječenje bude uspješnije.


Dostavljamo Vam i sljedeće EEG nalaze.

Nalaz prvog EEG/a iz 2009.

EEG u budnom stanju beleži lako nestabilnu osnovnu aktivnost dominantno alfa tipa, frekevencije 8-10/s, umerene amplitude koja se dobro atenuiše na otvaranje očiju i na koju se interiorno superponuje beta ritam. Pri pregledu zaspala, kada se beleži usporenja OA do sporih teta-delta frekvencija uz pojavu urednih faznih fenomena spavanja. Tokom pregleda se povremeno beleže pojedinačni srednje do viševoltažni zaoštreni oštri talasi bilateralno sa maksimumom iznad CPT regiona i sa naizmeničnom predominacijom aktivnosti i u jednom navratu kratkotrajni paroksizam viševoltažnih šiljak talas kompleksa frekvencije 3/s u trajanju od 1 s, aktiviran putem hiperventilacije.
EEG u budnom stanju beleži lake iritativne promene i jedan kratkotrajni parksizam aktiviran putem HV.


EEG nalaz od 01.09.2011.

Današnji EEG bilježi samo rijetko lake iritativne promjene bez značajnije akcentuacije.


Hvala Vam na vašem vremenu.

Jedna veom zabrinuta mama.
Poslednja izmena: pre 12 godina, 3 meseci od .

Odg: za doktora aleksandra ristica http://neurologija.b pre 12 godina, 3 meseci #125

  • rile
Postovana djedja, s paznjom sam procitao Vas tekst.
Da se zakljuciti da vase dete ima epilespiju, i to najverovatnije fokalnu. MR mozga je "starija" od CT nalaza i stoga se moze citati kao normalna. Ipak, mali napadi koje Vase dete ima (tacnije je imalo) upucuju da je pocetak epilepticnog napada u zadnjem delu mozga (mozda sa leve strane).
Da li se treba nesto uciniti? Ocigledno da Vase dete sada nema napade i zato se moze smatrati da je lecenje dobro. Kompinacija Depakina i Lamictala je delotvorna (kako je pokazano) i kod bolesnika koji je podnose preporucljiva. Nazalost, hronicna terapija lekovima ostavlja mogucnost hronicnih nezeljenih dejstava lekova, koji cesto ne mogu da se izbegnu. Koliko dugo bi se lekovi savetovali ne mogu da odgovorim, a kao roditelj razumem Vasu zabrinutost. Kako sam jedan od onih koji smatra da je u epileptologiji najbolji bolesnik najbolje informisani bolensik (u ovom slucaju i roditelj u dodatku) savetovao bih Vam da se obratite Vasem lekaru sa pitanjima koje Vas najvise opterecuju. Bitno je da se u medjuvremenu ne optereti dete pitanjima koje Vi upucujete sami sebi. Psiholoski razvoj deteta je sada (kada nema vise napade) ponovo na kolotrazima i tu valja biti oprezan.

Odg: za doktora aleksandra ristica http://neurologija.b pre 11 godina, 9 meseci #210

  • BubicaBg
Poštovani dr. Ristiću, da li možete malo da mi objasnite telemetriju? Na koji način se taj test sprovodi? Koja je svrha tog testa? Šta se zaključuje na osnovu njega?
Hvala unapred,

Odg: za doktora aleksandra ristica http://neurologija.b pre 11 godina, 9 meseci #211

  • rile
Postovana BubiceBg,
vrlo komplikovan test nije lako objasniti u kratkom tekstu.
U sustini video-EEG monitoring (kako se zove u Americi) ili telemetrija (sinonim u Velikoj Britaniji) je metoda dugotrajnog EEG-a uz simultano video EEG nadgleldanje.
Cilj je da se snimi sto veci materijal EEG-a i time smanji problem standardnog EEG-a koji je ogranicen vremenski (snima se samo 20 minuta), i snime napadi na EEG-u i video snimku.
Razlozi za ovaj test su malobraojni (dakle ovaj tets moze da odgovori samo na neka specificna pitanja): da se razluci da li su gubici svesti epilepticni ili nisu, ako su epilepticni kakve su prirode (zarisni ili generalizovani) i ako su zarisni odakle poticu.
Poslednja izmena: pre 11 godina, 9 meseci od .

Odg: za doktora aleksandra ristica http://neurologija.b pre 11 godina, 9 meseci #212

  • BubicaBg
Poštovani dr. Ristiću,
Hvala puno na odgovoru mada sada opet imam pod pitanja. Koja je razlika između žarišnih i generalizovanih. Moje sestre se leče kod vas i njima ste rekli da imaju generalizovane napade. Ja sam tražila po netu neka objašnjenja međutim nije mi sve najjasnije. Hvala unapred,

Odg: za doktora aleksandra ristica http://neurologija.b pre 11 godina, 7 meseci #248

  • marija011
Postovani dr.Risticu,

Nisam u prilici da Vas kontaktiram na drugi nacin, a imam jednu nedoumicu. Zakazana mi je prehirurska evaluacija kod Vas na klinici. U medjuvremenu sam pocela da radim, pa me zanima da li cu nakon hospitalizacije moci odmah da nastavim sa svojim radnim aktivnostima, ili je potreban period adaptacije.

Unapred zahvalna
Marija
Vreme za pravljenje stranice: 0.11 sekundi

Webinari na Internetu

Predvideli smo da se svakog trećeg četvrtka, sa početkom u 12 časova, u mesecu stručnoj i naučnoj neurološkoj javnosti Srbije obrate naši eminentni stručnjaci i predavači sa temama koje su aktuelne i koje zaokupljaju neurološku profesionalnu i istraživačku znatiželju kod nas i u svetu.
Webinari će se održavati u formi kratkih predavanja (20 minuta sa dodatnih 5 minuta za pitanja) u kojoj će auditorijum sačinjavati lekari na specijalizaciji na našoj klinici. Detaljnije na ovom linku.

 

Stručni radovi u periodu od 1981. do 2016.

Spisak stručnih radova zaposlenih na Klinici za neurologiju u periodu od 1981. godine do današnjih dana. Spisak možete pogledati ovde.